Відкриті заняття


ЦЕНТР ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКОЇ ТВОРЧОСТІ ІМ. Є. М. РУДНЄВОЇ
ВІДДІЛУ ОСВІТИ ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ
БЕРДЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ












ПЛАН – КОНСПЕКТ
атестаційного заняття вокального гуртка

«СМАЙЛИК»

(основний рівень II рік навчання)



Виконала:
Глущенко Оксана Олександрівна,
керівник вокального гуртка
ЦДЮТ ( філія «МАЯК»)













Бердянськ 2016 р.


Тема: Знайомство з творчістю видатного українського композитора М.Леонтовича та новою піснею «Щедрик»
Теорія музики: стійкі та нестійкі ступені в тональності Ре-мажор.

Мета: Триєдина – надання знань, вмінь, навичок  

1.     Навчальна:
-         Ознайомлення дітей з творчістю М. Леонтовича;
-         Вивчення поняття стійкі та нестійкі ступені в тональності Ре-мажор.
-         Відпрацьовування двохголосного співу;
-         Відпрацювання складних місць у пісні Щедрик та закріплення вивченої пісні Н. Май «Веселка»;
2.     Виховна:
-         Виховання у гуртківців художній смак, емоційну чуттєвість в творах композитора М. Леонтовича «Дудурик», «Женчічок-бренчичок», «Щедрик»;
-         Збагачення духовного світу гуртківців.
3.     Пізнавальна:
-         Розвиток у дітей любові та інтересу до пісні;
-         Прищеплення вокально-хорових та теоретичних навичок.

Тип заняття: комбіноване
Час:2 години
Обладнання:
Для керівника: синтезатор, комп’ютер, план – конспект заняття;
Для вихованців: нотні зошити.
Наочність: нотні збірки, портрет М.Леонтовича, кольорова крейда, таблиця музичних інструментів.
                                               Хід заняття

І. Вступ. Організаційна частина (перевірка дітей по журналу)
1. Музичне привітання «Добрий день»
Оголошення теми заняття.
Діти, сьогодні ми з вами познайомимось з новим композитором М. Леонтовичем, прослухаємо його твори та вивчемо пісню «Щедрик» в обробці Леонтовича.
Встали рівненько, підтягнулися та виконуємо вправи на дихання:
1.     Вправа «Понюхай квітку».
2.     Вправа «Задуй свечу».
3.     Молодці!
Приготуйте хустинки і ми з вами зробимо логопедичні вправи:
(питання до дітей) – Діти, будь-ласка скажить для чого  всі ці вправи ми робимо? (Відповіді дітей).
Молодці!
         Працюючи над чистотою інтонації не можна забувати про розвиток вокально-хорових навичок: дихання, унісону, артикуляції, звукоутворення, дикції, ансамблевих навичок, тощо.
А ми переходимо до наших розспівок:
1.      Розспівка на розогрів голосового апарату;
2.     Розспівка на м’яке звукоутворення;
3.     Розпівка на гнучке звукоутворення;
4.     Розспівка на розширення диапазону;
5.     Розспівка на октавні стрибки.
Молодці, а тепер відкрийте будь-ласка свої вокалізи.
(Спів вокалізів дуетом та тріо)
Добре, діти, а що таке вокаліз?
(відповіді дітей)
А ми завершуємо вправи над багатоголосним співом.

ІІ. Основна частина
2.1. Ми переходимо до наступного розділу заняття: «Теорія музики».
На попередньому занятті мививчили тему «Лад»
Питання до гуртківців:
·        Діти, що таке Лад?
·        (відповіді дітей)
·        Які ви знаєте основні лади?
·        (відповіді дітей)
·        Які ще бувають лади? (пентатоніка)
·        (відповіді дітей)
·        В якій музиці зустрічається цей лад?
·        (відповіді дітей)
Молодці!
Діти, також ми з вами вивчили тему стійки та нестійки ступені в тональності До-мажор.
Але сьогодні ми вивчимо які бувають стійки та нестійки ступені в тональності Ре-мажор.
(відповіді дітей біля дошки)
Молодці!
Молодці, а ми з вами переходимо до наступного розділу нашого заняття:
2.2. «Вокально-хорова робота»
Робота над піснею
Відкриваємо пісню «Щедрик»
А перед тим як ми почнемо її співати, давайте її розберемо:
1.     Який розмір стоїть при ключі?
2.     Які знаки альтерації зустрічаються в пісні і що таке знаки альтерації?
3.     Які тривалості нот зустрічаються в пісні?
4.     На яку ноту закінчується пісня?
5.     Які інтервали в цьому двохголоссі зустрічаються?
Молодці! А тепер попрацюємо докладніше над даним місцем двохголосся. (починаємо працювати)
Добре!
Починаємо спів пісні від початку до кінця по нотах.
Молодці!
А зараз співаємо пісню з текстом.
Молодці! На слідуючому занятті ми продовжемо процювати над цією піснею.
Відкриваємо пісню «Веселка»
Починаємо співати з двухголосного місця.
Співаємо будь-ласка с початку і до кінця нотами.
Спів пісні зі словами.
Спів під супровід фонограми.
Молодці!
2.3. Музична пауза.
Дітям пропонується прйняти участь у відпочинку протягом певного часу з метою подальшого ефективного сприйняття інформації під час заняття.
А зараз у нас невеличка пауза (перерва)
Дітки встали, підтягнулись. Поклали руки на плечі і виконуємо вправи:
1.     Обнімашки (вправа);
2.     Топор (вправа);
3.     Укріплення пресу (вправа);
4.     Гра «Звуковий м’яч».
Молодці!
2.4.Слухання музики
Слухання музики один із головних видів діяльності, котрий забезпечує новими музичними враженнями, робить заняття змістовним та цікавим. Під час слухання музики досягається взаємозв’язок між керівником та вихованцями різноманітими формами: розповідь, пояснення, бесіда, доповіді дітей.
Сьогодні ми з вами познайомимся та поговоримо про такого великого композитора – М. Леонтовича.
Але спочатку пригадаємо з якими композиторами ми познайомились на попередньому занятті?
(відповіді дітей) – Ф. Шопен.
Які його твори ми слухали?
(відповіді дітей) – Ноктюрни.

А що ми цікавого дізналися із його біографії?
(відповіді дітей)
А сьогодні ми познайомимось з творчістю видатного композитора М. Леонтовичем.
(Розповідь керівника, показ портрета, прослуховування творів.)
Питання до учнів:
1.     Чи сподобалися вам ці твори?
2.     Ці творизвучали під супровід чи акапелло?
Молодці! Дякую!
    
 Ш.Підсумок заняття. Рефлексія
Наше заняття добігає кінця. Давайте пригадаємо що ми робили на занятті?
(Відповіді дітей)
Молодці, дякую за роботу.
Встали рівненько, підтягнулись.
Звучить музика. Керівник та вихованці музично прощаються : «До побачення Вам діти! До побачення Вам вчитель!»

Література:

1.     Гумінська О.О. Уроки музики в загальноосвітній школі: Методичний посібник – Тернопіль, навчальна книга- Богдан, 2003-104с.
2.     Олейнікова А.М  Збірка пісень Миколаїв 2013. 10с.

3.     Олешко О.А. Теорія музики для маленьких музикантів та їх батьків, Київ, 1999. 73с.


Фото: